X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

پرسش و پاسخ گمرکی
مقررات گمرکی، اختلافات گمرکی، جرائم گمرکی، ترانزیت خارجی، ترانزیت داخلی، قاچاق کالا و ارز، تخلفات گمرکی، واردات، صادرات

سوال:

آیا کارگزار گمرکی تاجر محسوب می شود؟

جواب:

طبق ماده 128 قانون امور گمرکی کارگزار گمرکی در گمرک به شخصی اطلاق می شود که تشریفات گمرکی کالای متعلق به اشخاص دیگر را به وکالت از طرف آنان می دهد و تاجر مستندا به ماده 1 قانون تجارت کسی است که شغل معمولی خود را معاملات تجاری قرار دهد و معاملات تجاری نیز در ماده 2 این قانون احصاء شده اند «کارگزاری گمرکی» جز معاملات تجاری محسوب نشده و حق العملکاری موضوع باب هفتم قانون تجارت منصرف از «کارگزاری گمرکی» می باشد زیرا کارگزار گمرکی کالاهای صاحب کالا را به نام او اظهار می نماید و حق الوکاله و حق الزحمه خود را دریافت می نماید.

بنابراین، به نظر می رسد کارگزار گمرکی، تاجر محسوب نمی شود و صرفا وکیل صاحب کالا در انجام تشریفات گمرکی است که چون انجام مورد وکالت نیاز به دانش و تجربه و تخصص دارد لازم است قبلا پروانه مخصوص از گمرک ایران تحصیل کرده باشد.

ضمن اینکه طبق قانون امور گمرکی مصوب 1390 داشتن کارت بازرگانی از شرایط لازم برای متقاضیان پروانه کارگزاری گمرکی دانسته نشده در حالیکه در ماده 377 آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی سابق این شرط لازم بوده است.

نکته دیگر اینکه مقررات قانون مالیات های مستقیم در مقام تعیین مصادیق تاجر نمی باشد بلکه برای تشخیص درآمد مشمول مالیات صاحبان شاغل الزاماتی از قبیل ثبت فعالیت های در دفاتر روزنامه کل برای صاحبان برخی مشاغل صرفنظر از تاجر بودن یا تاجر نبودن آنها وضع نموده است.

[ شنبه 12 مهر‌ماه سال 1393 ] [ 02:38 ب.ظ ] [ فضل اله امیر حاجلو ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

لینک های مفید
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 44978