X
تبلیغات
زولا

پرسش و پاسخ گمرکی
مقررات گمرکی، اختلافات گمرکی، جرائم گمرکی، ترانزیت خارجی، ترانزیت داخلی، قاچاق کالا و ارز، تخلفات گمرکی، واردات، صادرات

سوال: 

اگر مجازات محکوم علیه جزای نقدی باشد و مشارالیه فوت نماید آیا میزان جزای نقدی از اموال وی دریافت می گردد؟

پاسخ: 

با لحاظ نظریه های مشورتی شماره 8594/7- 5/11/1382 و شماره 8093/7- 27/10/1383  اداره حقوقی قوه قضاییه و با توجه به ماده 6 ق ا دک پرداخت جزای نقدی توسط محکوم علیه مجازات شخصی محسوب می شود زیرا در صورت عدم پرداخت تبدیل به حبس می گردد. براساس نظریه 4963/7- 30/7/1386  ا ح ق منظور از مجازات های شخصی در بند 1 ماده 6 ق آ د ک مجازات هایی است که منحصرا ناظر به شخص محکوم علیه است و فقط درباره او قابل اجرا است و با فوت وی مجازات منتفی می شود. حبس، شلاق، جزای نقدی، مجازات شخصی محسوب می شوند.
ظاهراً بعضی اعتقاد دارند که با صدور حکم قطعی مبنی بر پرداخت جزای نقدی، جزای نقدی به عنوان دین، بر ترکه متوفی تعلق می گیرد. این استدلال با فلسفه مجازات ها سازگار نیست. در واقع مجازات جهت بازداشتن از ارتکاب جرم می باشد و دولت نباید از ارتکاب جرم توسط افراد منتفع شود و البته اگر محرز گردد کالا از مسیر مجاز وارد نشده و حقوق ورودی متعلقه به آن پرداخت نشده، کالای قاچاق با دستور دادگاه ضبط و با فروش آن حقوق دولت در واقع استیفا می شود و اگر به عین کالا دسترسی نباشد تا میزان بهای آن از ماترک قابل وصول است.
پاسخ دهنده: کارشناسان امور گمرکی

[ یکشنبه 4 خرداد‌ماه سال 1393 ] [ 08:56 ق.ظ ] [ فضل اله امیر حاجلو ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

لینک های مفید
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 45169