X
تبلیغات
رایتل

پرسش و پاسخ گمرکی
مقررات گمرکی، اختلافات گمرکی، جرائم گمرکی، ترانزیت خارجی، ترانزیت داخلی، قاچاق کالا و ارز، تخلفات گمرکی، واردات، صادرات

سوال: 

اگر دو نفر در جرم قاچاق به جزای نقدی محکوم شوند و به جهت عدم استطاعت مجازاتشان به حبس بدل از جزای نقدی تبدیل گردد. آیا باید به طور مساوی مدت حبس را تحمل نمایند؟

پاسخ: 

صورت سوال دارای ابهام است. اما حسب اینکه جرم و مجازات در زمان حکومت کدام قانون بوده است پاسخ متفاوت است، به نظر می رسد؛ اگر در زمان حکومت قانون مجازات مرتکبین قاچاق، رای صادر شده باشد براساس ماده 3 این قانون مسوولیت شرکا به صورت تضامنی است و حبس بدل آن براساس سهم مشخص شده برای هر کدام در حکم خواهد بود. اما اگر در زمان حکومت قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب 1392 باشد براساس ماده 66 این قانون مسوولیت به صورت مشترک خواهد بود و دیگر مسوولیت تضامنی متصور نیست و در فرض سوال، هر یک، به تشخیص دادگاه به حبس بدل از جزای نقدی خودش محکوم خواهند شد. اگر میزان جزای نقدی برابر باشد مدت حبس نیز برابر است. مضافاً اینکه مطابق ماده 27 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 جزای نقدی به ازای هر روز معادل 30 هزار تومان در سنوات 1393 تا 1395 خواهد بود. 

 

پاسخ دهنده: گروه کارشناسان گمرکی

[ سه‌شنبه 30 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ] [ 11:42 ق.ظ ] [ فضل اله امیر حاجلو ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

لینک های مفید
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 42393