X
تبلیغات
رایتل

پرسش و پاسخ گمرکی
مقررات گمرکی، اختلافات گمرکی، جرائم گمرکی، ترانزیت خارجی، ترانزیت داخلی، قاچاق کالا و ارز، تخلفات گمرکی، واردات، صادرات

سوال: 

آیا عرضه خارج از شبکه سوخت هم قاجاق تلقی می شود؟

پاسخ: 

عرضه خارج از شبکه موضوع ماده 5 قانون تعزیرات حکومتی مصوب مورخ 23/12/1367 مجمع تشخیص مصلحت نظام می باشد که بر این اساس عرضه کالا برخلاف ضوابط توزیع و شبکه های تعیین شده وزارت بازرگانی و سایر وزارتخانه های ذیربط، به نسبت مقدار کالای به فروش رفته، مشمول مجازات به نحو ذیل می باشد:
مرتبه اول- تذکر کتبی و قطع سهمیه به مدت سه ماه
مرتبه دوم- اخذ جریمه تا دو برابر مبلغ فروش خارج از شبکه
مرتیه سوم- اخذ جریمه از سه تا پنج برابر مبلغ فروش خارج از شبکه
ضمناً اگر کالا به فروش نرفته باشد، علاوه بر الزام به عرضه کالا در شبکه، جریمه ای معادل ده درصد ارزش رسمی کالا اخذ می گردد.
با این توضیح، چون اساساً خارج کردن و یا وارد کردن غیرمجاز کالا مطرح نیست، عنوان قاچاق بر این اقدام، صدق نمی کند لیکن ممکن است عرضه خارج از شبکه، به منظور ارتکاب قاچاق باشد که چنانچه اقدامات انجام گرفته طبق مقررات حاکم بر قاجاق، قاچاق تلقی گردد طبق آن مقررات با مرتکب رفتار می شود و الا مرتکب به مجازات عرضه خارج از شبکه محکوم می گردد.
به علاوه، عرضه خارج از شبکه سوخت در دستورالعمل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز تعریف و در ماده 47 آن دستورالعمل، سازمان کاشف سوخت قاچاق موظف شده است در صورت برائت متهمین از اتهام قاچاق سوخت، موضوع را تحت عنوان عرضه خارج از شبکه به شعب سازمان تعزیرات حکومتی ارجاع دهد.

[ یکشنبه 19 آبان‌ماه سال 1392 ] [ 01:44 ب.ظ ] [ فضل اله امیر حاجلو ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

لینک های مفید
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 42963